Zimní přikrmování zahradního ptactva

Zimní přikrmování zahradního ptactva

Přikrmování ptáků v zimním období je skvělou příležitostí pro pozorování ptačího chování. Nebojte se do toho zapojit i děti, můžete tak v nich dokonce vzbudit hlubší zájem o přírodu. V článku se
zaměříme na vhodné semínka a další potraviny pro ptáky. Také se dozvíte jak správně umisťovat krmítka a jak o ně pečovat. V závěru přinášíme tipy na snadno vyrobitelnou krmnou směs pro ptáčky vhodnou například pro sýkorky.
Zajišťování potravy bývá v zimním období pro ptáky obtížné. Mnozí z nich se až do konce sezóny mohli krmit nejrůznějším hmyzem, ale s příchodem zimy jim zdroje potravy ubývají. Zvláště ve
velkoplošných obhospodařovaných krajinách je pro ty, kteří zimu přečkávají zde, náročné zajistit si dostatek potravy. Čím je ale krmit a čemu se vyhnout?

Čím ptáky krmit?

Jeden pták sní průměrně 8 g semínek denně. Často navštěvované krmítko je proto nutné pravidelně doplňovat. Pro představu: 100 ptáků může sníst dohromady za den až 5 kg krmiva. Je zřejmé, že pro to, abychom ho mohli zajistit dostatek, nebude vlastní pěstování (např.: slunečnic) dostatečné. Ne všechny druhy ptáků jí to stejné. Jsou druhy, které mají uzpůsobený zobák na konzumaci semen, (např.: dlask), jiné na konzumaci červíků (např.: červenka). Správná nabídka krmítka by měla proto obsahovat různé složky. Ještě vhodnější je umístit na zahradu více krmítek s rozdílnou nabídkou semínek a některých dalších potravin. Do krmítek rozhodně nepatří kuchyňský odpad, zbytky chleba a podobně.

Směs pro přikrmování zahradního ptactva

Hotová směs do krmítek

V obchodech bývá široká nabídka různých hotových krmných směsí. Většinou jsou namíchané tak, aby vyhovovaly více druhům ptáků.
Chcete-li se pustit do výroby vlastních krmných směsí pro ptáčky žijících u nás v zimě, měli byste především pamatovat na to, že ne všechna semínka jsou vhodná pro všechny druhy.
Z níže uvedených potravin volte vždy takové, které neprošly žádnou úpravou jako je pražení či solení.

Tip: Při nákupu hotových směsí je vhodné provést kontrolu, zda-li jsou v nich přítomná semena exotické ambrosie.
Tato rostlina se velmi rychle šíří a navíc vyvolává alergické reakce. Ač je snadné se na jaře jejich vzrostlých mladých rostlinek zbavit, je lepší jejímu šíření předejít.

Potrava vhodná pro konkrétní ptačí druhy

Slunečnicová semínka

jsou bohatým zdrojem energie. Mají poměrně vysoký obsah bílkovin a to 20 až 40 %. Vysoký je také obsah tuku v semenech slunečnice: 40 až 65 %. Na trhu jsou k dostání černá slunečnicová semena, která mají vyšší podíl oleje než pruhovaná semena. V obchodě jsou k dispozici také loupaná semena, ale ta nezajistí tolik zábavy při pozorování, jako ta neloupaná. Typičtí semenožraví ptáci, jako je například zelenka, je rozpůlí zobákem. Ale taková sýkorka otvírá slunečnicová semínka tak, že si semínko nejprve přidrží nožičkami a následně jej zpracovává údery zobáku.
Vhodné pro: zvonky, sýkory i vrabce

Konopná semínka

vynikají především vyšším obsahem tuku (30 – 35 %).
Vhodné pro: zvonky, sýkory, brhlíky

Proso

se vyznačuje vysokým podílem uhlohydrátů (60 – 75 %) . Navíc obsahuje až 18 % bílkovin (proteinů). Má ale nízký obsah tuků. Proso je v obchodech dostupné v celých klasech, které můžete
zavěsit třeba na větev stromu i ke konstrukci krmítka.
Tip: Lze zakoupit i ve zverimexu.

Guizotie olejná

(Amantilla niger či mastňák habešský) Semena rostliny z čeledi hvězdnicovitých, pocházející z Afriky. Obsahují až 40 % tuku.
Vhodné pro: stehlíky a čížky

Burské oříšky

neboli arašídy jsou pro ptactvo cenným zdrojem tuků (40 – 50 %), bílkovin (25 – 35 %) i uhlohydrátů (až 20 %).

Ovesné vločky

nasáklé jedlým olejem mají v oblibě pěvušky modré či červenky obecné.

Kousky jablek

zbožňují především drozdi. Ovoce vždy před podáváním nakrájejte, celé kusy jsou nevhodné.

Tuk

je významným zdrojem energie, který je ve stejné míře přístupný pro všechny druhy ptáků, bez ohledu na jejich tvar zobáků. Optimální je hovězí lůj, vepřové sádlo je příliš měkké. Tuk můžete
použít jako výživové pojivo ke směsi semen do krmítka vytvořeného z obráceného květináče nebo ho rozetřít do smrkové či borovicové šišky, případně ho nanést na větve a kůru.

O tom, co dávat ptáčkům jídlu jsme si už něco řekli. Nyní si povíme kde a jak zrní na zahradě umístit.

Krmítka pro zahradní ptáky

Krmítko v zimní zahradě

Krmítko v zimní zahradě

Velká zahrada nabízí spoustu možností kde a jak krmítko umístit, ale i na malé zahrádce se jistě najde místo. Vhodná jsou také tvz. samosypná krmítka (automaty) pro semenožravé ptáky. Také existují dávkovací krmítka na ořechy. Na stromy můžete též zavěsit lojové koule (pro sýkorky) se semeny, které jsou jak zdrojem tuku, tak i semen obsahujících řadu živin a látek. Existuje řada zajímavých návodů, pro domáckou výrobu krmítek. O tom, jak si vyrobit malé krmítko z obráceného květináč, se dozvíte v závěru článku.

Kde umístit krmítko na zahradě?

Zpět ale k tomu, kde a jak krmítko umístit. Můžete-li jich umístit více, pořiďte si několik typově odlišných krmítek. Usnadníte tak přístup k zrní i ostýchavějsím ptáčkům, kteří by se ke krmítku, kde se jiní ptáci pohybují, nepřiblížili. Zároveň tak máte možnost rozšířit nabídku potravy a nabídnout ji i ptákům se speciálními nároky na krmení.
Lojové koule jsou vhodné pro sýkorky, brhlíky a čížky, kteří nemají problém se šplháním, na rozdíl od vrabců domácích.Krmítko by mělo zůstat vždy v suchu, chráněné před znečišťováním samotnými ptáky.

Jak zajistit krmení na zemi

Někteří ptáci, jako třeba pěnkavy, kosi, strnadi, pěvušky, červenky raději zobají ze země. Pro tyto ptáčky můžete umístit na vhodné místo misku, kterou můžete zastřešit za pomocí prkének. Do misky sypejte vždy jen tolik zrní, kolik jsou schopni ptáci sezobat a denně ji čistěte.

Výběr místa

Krmítko umístěte na místo, které není skryté tak, aby měli ptáci dostatečný rozhled a aby mohli včas uniknout před svým přirozeným nepřítelem, kočkou. Tam, kde se pohybuje koček více, ptáky na zemi raději nepřikrmujte. Chcete-li umístit krmítko v blízkosti vody či rybníčku, udržte takovou vzdálenost, aby nemohlo docházet znečistění vody zrním apod.

Jak si vyrobit krmnou směs pro ptáky doma

Takzvanou krmnou směs pro ptáky si můžete vyrobit sami . Stačí když vyškvaříte lůj, nejlépe hovězí a do něj přimícháte vločky. Tato směs je mimořádně vhodná pro ptactvo konzumující měkkou
stravu jako je třeba červenka obecná. Směs můžete obohatit semínky.

Krmítko z obráceného květináče nebo kokosového ořechu

krmítko pro ptáky z kokosového ořechu

krmítko pro ptáky z kokosového ořechu

Jak už jsme slibovali na začátku, přinášíme vám návod na snadno vyrobitelné krmítko z obráceného květináče. Na jeho výrobu budete potřebovat:
1 kg hovězího loje
1 kg otrub
různorodá semínka
jedlý (rostlinný olej)
květináč nebo polovinu vydlabané kokosové skořápky
větvičku
provázek
V hrnci rozpusťte 1 kg hovězího loje a následně do něj vmíchejte otruby. Chcete-li, můžete přidat do směsi semínka. Do nádoby umístěte provázek a vložte větev, která bude sloužit
ptáčkům pro zachycení. Následně nalijte směs s tukem do nádoby a nechte zatuhnout.
Tipy:
1. Do směsi můžete přidat jedlý olej, aby při silných mrazech směs zcela nezatuhla.
2. Přidáte-li do směsi více sádla, dají se z ní odlévat masivní pruty, které můžete zavěsit na strom. Umístíte-li je u kmenů, přilákají strakapoudy.
3. Suché borovicové či smrkové šišky můžete do směsi namočit či je s ní potřít. Čerstvé šišky před namočením nechte uschnout a rozevřít.

,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *