Stínky a svinky najdeme pod kamenem nebo břečťanem, ve vlhkém mulči, pod tlejícím listím nebo zapomenutým prknem. Na někoho působí odpudivě, ale jsou neškodné a velmi zajímavé. A mají něco společného s klokanem. Čtěte dále a nestačíte se divit.
1. Svinky a stínky nejsou hmyz, ale korýši
Svinky a jejich příbuzné, témeř stejně vypadající stínky, mají blíž ke krevetám než k jinému druhu hmyzu. Jsou jedinými suchozemskými korýši na planetě. Typický je pro ně krunýřek s překrývajícími se pláty. Díky němu připomínají miniaturního pásovce nebo trilobita.
2. Svinky a stínky dýchají žábrami
Podobně jako jejich mořští příbuzní, dýchají svinky a stínky tak, že přes žábry přijímají vlhkost z okolí. Vlhké prostředí potřebují k životu. Pokud jejich tělesná vlhkost klesne na 30%, tak hynou. Jejich exoskeleton není chráněn voskovou vrstvou jako u hmyzu nebo pavouků. Proto se schovávají před sluncem, které by je vysušilo. Svinky ani stínky nepřežijí ale ani pod vodou.
3. Při ohrožení se svinky svinou do obranné kuličky
V této poloze se k nim predátoři hůře dostanou přes pláty jejich exoskeletonu. Obrněná kulička svinkám zajistí největší šanci na přežití při útoku mravenců nebo pavouka. Stínky narozdíl od svinek tuto schopnost postrádají.
4. Krunýř svlékají na dvakrát
Svinky a stínky několikrát za život svlékají svůj krunýř, který se jim stává těsný, jak rostou. Při svlékání se nejprve svléká zadní část těla, o pár dní později přední část. Pokud spatříte svinku, která má půlku těla zbravenou jinak, je uprostřed fáze převlékání.
5. Samičky nosí vajíčka v kapse
Samičky svinek mají na břiše ochrannou kapsu, ve které nosí oplodněná vajíčka a po několik dní i vylíhnutá mláďata, než se osamostatní.
6. Svinky nevylučují moč
Většina živočichů transformuje odpadní látky ve svém těle na moč, svinky vylučují přímo čpavek, který prochází jejich exoskeletonem, proto zápach a nepotřebují močit.
7. Svinka umí pít zadečkem
Svinky pijí i ústním ústrojím, ale mohou ji v případě potřeby nasát i dvěma přívěšky, tzv. uropody na zadečku.
8. Svinky a stínky požírají vlastní výkaly
Svinky a stínky požírají veškerý organický odpad včetně výkalů, a to i svých vlastních. Jejich výkaly obsahují měď, klíčový prvek, který takto recyklují.
9. Nemocná svinka má modrou barvu
Pokud nárazíte na svinku, která je zbravená do jasně modré barvy, je to nemocný jedinec, napadený iridovirem. Virus způsobuje odrážení modré složky světla.
10. Svinky zbavují půdu těžkých kovů
Svinky zbavují půdu iontů těžkých kovů tím, že přijímají měď, zinek, olovo, arsen a kadmium, které krystalizují v jejich střevech. Mohou tak přežít v kontaminované půdě, kde jiné druhy přežít nemohou.
11. Za života jim dorůstá pár nohou
Když se vylíhnou, nemají mláďata svinek ani stínek 7. pár nohou. Ten se u nich vyvine teprve po svléknutí krunýře.
12. Svinky a stínky mají modrou krev
Obsahuje totiž dýchací protein hemocyanin, který umožňuje vázat molekuly kyslíku. Na rozdíl od hemoglobinu, který obsahuje železo, obsahuje hemocyanin ionty mědi. Když je krev svinek okysličená, vypadá modře.
13. Jsou užitečné na zahradě
Na zahradě se tito minikorýši živí zbytky rostlin nebo mrtvých živočichů, které pomáhají rozkládat a vracet do zeminy. Na kompostu jsou tedy stínky i svinky velmi užitečné.
14. Svinky a stínky škodí ve sklepě
Zejména na podzim se svinky nebo stínky někdy vyskytnou ve sklepě s uskladněným ovocem nebo zeleninou. Na uskladněných zásobách způsobují škody. Řešením je před uskladněním ovoce sklep vysířit sirnou svíci nebo knoty, případně použít křemelinu, která škůdce vysuší.