Jarní Flora Olomouc 2017 – velký průvodce

Jarní Flora Olomouc 2017 – velký průvodce

Ceny vstupného a jak na něm ušetřit, jak se vyhnout uzavírkám ve městě, kde zaparkovat, kam zajít na oběd a mnoho dalšího se dozvíte pouze v našem průvodci.

Obsah článku:

Termíny, ceny

Kdy: Jarní Flora Olomouc probíhá ve dnech čtvrtek 20.4. – neděle 23.4.2017.
Otevřeno: denně 9:00-18:00 hod.
Kde: Výstaviště Flora Olomouc, konkrétně pavilony A, E, G, H, a olomoucký park Smetanovy sady.

Vstupné: Ceny se proti minulému ročníku mírně zvýšily.

  • Plné vstupné: 150,- (120,- v předprodeji)
  • Plné vstupné v předprodeji: 120,-
  • Studenti a senioři 80,-
  • Děti od 6 do 15 let: 30,-
  • Děti do 10 let v doprovodu rodičů a držitelé průkazů ZTP a ZTP/P: vstup zdarma

Jak ušetřit na vstupném?

Ušetřit můžete zakoupení vstupenek v předprodeji, nebo pořízením skupinové slevy 20% pro zájezdy. Kontaktní osobou v této záležitosti je paní Alena Nádvorníková, nadvornikova.alena@flora-ol.cz, tel.: 585 726 232.

Doprava a parkování

Jarní etapa Flory Olomouc má téměř každý rok štěstí na slunečné počasí. Na co tento rok štěstí nemá, je dopravní situace v Olomouci. Na hlavní dopravní tepně Velkomoravská probíhá rekonstrukce mostu a provoz je zde sveden ze čtyř pruhů do dvou. Výsledkem je hustý provoz a kolony v obou směrech. Poradíme vám, jak se do Olomouce dostat v klidu a nezkazit si zážitek z výstavy.

Cesta vlakem

Dopravu vlakem zvolí ti, kteří chtějí na Floru cestovat takzvaně “na pohodu”. Přímo před hlavním nádražím nastoupíte na tramvaj č.1 ve směru Nová Ulice a za deset minut můžete vystupovat na zastávce Výstaviště Flora. Pokud netrváte na tom, že prohlídku zahájíte největším pavilonem A, můžete vystoupit ještě dříve na Tržnici. Do parku se dostanete menším vstupem, u kterého nejsou takové tlačenice a prohlídku výstavy začnete pohodlně na Rudolfově aleji u jezírka.

Autem od Ostravy nebo Přerova

Projedete kolem kasina a na hodolanském mostě sjedete prvním nebo druhým exitem, protože hned za mostem číhá zmiňovaná uzavírka a hrozí kolony. Pokud přijíždíte ve špičce, doporučujeme sjet prvním exitem směr Hlavní nádraží. Hned za kruháčem narazíte na podzemní parkoviště P+R (na mapce níže vyznačeno číslem 1). Auto zde necháte a bez stresu a nastoupíte na tramvaj č.1, a za pár minut jste u parku. Cena za parkování je 10,- za hodinu a parkovací lístek slouží jako jízdenka na MHD, platná po dobu 60 minut od vydání, čili jeden lístek na výstaviště máte zdarma.

Odbočíte-li až druhý exit na konci mostu, budete po levé straně projíždět kolem obřího odstavného parkoviště (číslo 2 na mapce parkovišť). Na to doporučujeme zajet a nepokračovat dál do centra a na tržnici. Kolem nákupní galerie Šantovka pohodlně projdete na výstaviště.

Autem od Šternberka

Přijíždíte-li na Floru od Šternberka, na konci ulice Chválkovická minete po pravé straně Liedl a hned za ním máte na výběr dvě možnosti. Odbočíte z hlavní doleva a podél tramvajových kolejí se dostanete až ke kasinu a na hodolanský most, kde budete pokračovat podle rad z předchozího odstavce. Nebo odbočíte po hlavní doprava, projedete podjezdem a stále po hlavní až na most přes Moravu. Na něm odbočíte vlevo, projedete Třídou 17. listopadu a na světelné křižovatce pokračujte rovně k odstavnému parkovišti u galerie Šantovka (číslo 2 na mapce).

Autem od Prostějova

Zaparkovat můžete u nákupní zóny na vjezdu do Olomouce a k výstavišti sjedete pár zastávek tramvají. Ztratíte tak 20 minut, ale hledání místa v centru vás může stát mnohem více času a nervů. Zkušení řidiči se v době konání Flory blízkosti výstaviště raději vyhýbají.

Nebo pojedete autem až k výstavišti, u kterého odbočíte na oficiální parkoviště Flory (parkoviště č.3 na mapce). Jeho kapacita je bohužel s ohledem na návštěvnost výstavy spíše nedostatečná. O tom, zda je na parkovišti volno, vás ještě před odbočením informuje světelné návěstí.

Bude-li obsazeno, pokračujte v klidu kolem výstaviště do centra a na světlech vpravo směr tržnice. Po pravé straně uvidíte velké parkoviště na ploše starého autobusového nádraží (č. 4 na mapce). To se ale velmi rychle naplní, takže pravděpodobně budete muset pokračovat na velké odstavné parkoviště (č.2 na mapce).

Autem od Mohelnice

Ve směru od Mohelnice se nabízí zajímavá možnost zaparkovat na parkovišti u Globusu a využít autobusovou linku č. 27, která jede na tržnici. Délka jízdy 12 minut není nic proti hledání místa na přecpaných ulicích a čekání v kolonách.

Ať už se budete řídit našimi tipy, nebo máte nějaké to „svoje“ zaručení místečko, přejeme vám klidnou jízdu bez nervů, troubení a vztyčených prostředníčků. A pozor na Městskou policii, jsou to nekompromisní chlapíci, když jde o nepovolené parkování, a najít po návratu z výstavy auto s botičkou nepatří mezi vyhledávané zážitky.

Mapka parkovišť

Kam na dobrý oběd ?

Pokud vám nevadí, že se najíte relativně draze a nepříliš zdravě, můžete si dát bramborák nebo jinou mňamku v areálu výstaviště a kapitolu o jídle s klidem přeskočit. Můžete ale jíst zdravěji a výhodněji, stačí si udělat krátkou procházku do města.

Pro šetřílky

Pokud je pro vás důležitá každá koruna, najíst se dá za malé peníze přímo v centru. Konkrétně v jídelně Martinásek na Horním náměstí (číslo 1 na mapce restaurací). Dlouhá prosklená chodba vedoucí až do zadní části domu funguje jako stroj času. Projdete jí a dýchne na vás atmosféra lidové jídelny z časů před třiceti lety. Na tabuli uvidíte přehled nabízených hotovek a oběd se tu dá pořídit i za 70 korun. Jako bonus se pak při jeho konzumaci můžete kochat výhledem na spodní část věže kostela Svatého Mořice. A pokud se vám cestování v čase zalíbilo, je pro vás určen poslední odstavec v kapitole Kam na kávu a zákusek.

Zlatá střední cesta

Po výstupu z tramvaje na rohu na světelné křižovatce nemůžete minout známou olomouckou restauraci Drápal (číslo 2 na mapce). Točenou Plzeň z tanku zde mají bez přehánění nejlepší ve městě, a pokud vám nevadí cena přes čtyřicet korun, zastavte se na jeden půllitr. Nabízejí i polední menu. Pokud ovšem patříte mezi náročnější strávníky, porozhlédněte se jinde.

Jen pár desítek kroků odtud doporučujeme restauraci Plan B (číslo 3 na mapce). Vaří se zde velmi dobře, na výběr je vždy i jedno bezmasé jídlo. Na zapití doporučujeme vyzkoušet pivo Chomout z nedalekého Chomoutovského pivovaru, nebudete zklamaní. K meníčkům v Planu B nabízejí výhodnou kombinaci neperlivé vody a kávy.

Projdete-li dál kolem Terezské brány, přejdete přes přechod doleva a dáte se ulicí Lafayettova, na rohu Dolního náměstí narazíte na známou Hanáckou hospodu (č.4). Nejen, že v tomto domě kdysi přenocoval sám Mozart, ale dnes se tam i dobře najíte, a to za cenu kolem sta korun. Většinou bývá plno, ale pokud chvíli počkáte, určitě se uvolní místo. Velký výběr dobrých jídel a skvělý Radegast z tanku za chvíli čekání stojí. Doporučujeme vyzkoušet vyhlášený burger s cibulovým chutney, ve variantě s hranolky nebo bez. Denní menu zde.

Jestli se vám nechce čekat a vydržíte další dvouminutový přesun, po východu z Hanácké hospody se dejte po Dolním náměstí vpravo, projděte uličkou Kateřinská a na první odbočce zahněte doleva na klidné a přes shonem schované Blažejské náměstíčko. Na něm můžete zkusit štěstí v restauraci Michalský Výpad (č.5). Potěší vás romanticky laděné prostředí, rychlá obsluha a nadprůměrně velký výběr jídel v poledním menu. Při pěkném počasí by snad již mohla být otevřena i velká terasa.

Skryté perly

Pokud byste místo mainstreamu chtěli vyzkoušet něco jiného, v miniaturní uličce Školní, vedoucí z Horního náměstí směrem na Hrad, naleznete stylovou restauraci Viktoria (č. 6). Rodinný podnik je nabízí útulné prostředí a vynikající jídlo. Počkáte si na něj o trochu déle, než ve výše zmíněných restauracích, ale stojí to za to. Na denním menu jsou na výběr vždy tři jídla.

Druhou restauraci, kterou byste nejspíš minuli, je Konvikt (č. 7). A to by byla opravdu škoda. Z Horního nebo Dolního náměstí se vydáte do kopce přes tzv. Hrad, projdete kolem kostela Sv. Michala, a budete pokračovat rovně okolo kaple Sv. Sarkandera, až dojdete k bývalému jezuitskému konviktu. Vrátnicí projdete na krásně rekonstruované nádvoří, z něhož se vchází do restaurace. Opět rodinný podnik, nadprůměrná kuchyně. K famózním jídlům doporučujeme vyzkoušet např. přírodně fermentovaný nápoj Kombucha. Denní menu zde.

Třetím tajným tipem je restaurace na Staré poště, alias Svatováclavský restaurant (č. 8 na mapce – pozor, neplést se Svatováclavskou hospodou, která je hned vedle). Překvapí vás krásný interiér ve stylu luxusních komnat z 19. století, na zdech obrazy od Moneta, antique nábytek. Na výběr je zde pouze ze tří menu, ale jídlo je vynikající.

Mapka restaurací

Kam na kávu a zákusek ?

Milovníkům kvalitní arabiky doporučujeme olomouckou rodinnou pražírnu Henri. Jejich stánek určitě znáte přímo z výstaviště Flora, kde jej tradičně najdete kousek za pavilonem A. Ve městě můžete zajít do jejich útulné kavárny pár kroků od Horního náměstí (č.1 na mapce kaváren). Skvělá káva, domácí sněhové trubičky, croissanty a bio jablečný závin s vanilkovým přelivem a velký výběr balené kávy na doma nebo jako dárek by měly být dostatečnými argumenty, proč sem zajít.

Zejména za pěkného počasí se hodí navštívit Caffé Trieste na horní straně Dolního náměstí (č.2 na mapce). Kavárna je totiž otočená na jih a před vchodem má stolečky, kde se můžete příjemně vyhřívat, sledovat cvrkot, vychutnávat dobrou kávu a připadat si u toho všeho (aspoň trochu) jako v Paříži. Za barem většinou kmitá sám sympatický majitel, který s vámi kdykoli prohodí pár slov o tom, jak jde život. Chodí se sem i na výborné a lehké zákusky.

Další doporučovanou kavárnou je Caffé Dieci (č.3 na plánku). Možná méně známá, ale velmi dobrá káva, vynikající zákusky a pro fajnšmekry i pár vybraných značkových rumů. Když budete mít štěstí a narazíte na majitele, rád vám udělá některý ze svých vyhlášených koktejlů. Jeden ochutnáte a váš pobyt v Olomouci se možná příjemně protáhne až do pozdních hodin.

Tip máme i pro milovníky čaje. Na Blažejském náměstíčku kousek od Dolního náměstí si lze od výstavního i všedního shonu odpočinout v podniku Dobrá čajovna (č.4). Exotická vůně vonných tyčinek a vodních dýmek, tlumené osvětlení i hudba, a personál, který vám zkušeně doporučí některý z nepřeberného množství čajů z celého světa. Naším tajným tipem je studený čaj Staroboršov, který se servíruje v malém půllitru, vypadá jako tmavé pivo, má i pěnu jako pivo a chutná nepopsatelně dobře.

A nakonec slíbený druhý výlet v čase do minulosti. V cukrárničce Bohéma (č.5 na mapce) na vás dýchne lehká nostalgie socializmu. Prostředí jak z 80.let, káva Segafredo, velký výběr klasických zákusků jako jsou laskonky, indiáni nebo punčové řezy. Něco takového už dnes jinde nezažijete a kavárna není nikdy prázdná.

Mapka Kaváren

Tipy na památky, výlety

Památky ve městě

Pro aktuální přehled kulturních akcí a výstav doporučujeme navštívit olomoucké informační centrum v podloubí radnice, kde vám jistě dají i praktickou mapku Olomouce. Budovu radnice lze bohužel v nadcházející sezóně obdivovat jen částečně, protože probíhá její rekonstrukce, a je obestavěná lešením. Výhled na orloj tak možná bude zrovna při vaší návštěvě nahrazen obrázkovou plachtou s fotkou orloje.

Za návštěvu určitě stojí Arcidiecézní muzeum s bohatou obrazárnou a krásnými kočáry. V těsné blízkosti stojí katedrála Svatého Václava s historií sahající až k Přemyslovcům a v sousedním domě byl v roce 1306 zavražděn sám český král Václav III.

Milovníci muzeí mohou navštívit Vlastivědné muzeum v Olomouci, které má otevřeno i v neděli, nebo vedlejší Muzeum umění.

Svatý Kopeček

Chcete-li se projít po přírodě, doporučujeme návštěvu Svatého Kopečka. Z Hlavního nádraží je to autobusovou linkou č. 11 čtvrthodinka cesty. Na Kopečku můžete zajít navštívit baziliku nebo zajít do Zoo, která teď na jaře žije novými mláďaty. Když budete mít štěstí, uvidíte malí medvědy, klokánky, jehňátka a další mláďata. Ceník, mapku a další informace naleznete na stránkách olomoucké Zoo.

A když už budete na Kopečku, rozhodně zajděte na kávu do Šmeralovy vily. Krásně zrekonstruovaná vila prvorepublikové lékaře nyní funguje jako penzion a kavárna s překrásnou zahradou. K vidění tu je luxusní ručně vyrobený kávovar. Z takového stroje už vám káva prostě musí chutnat. Kousek od vily zastavuje autobus č.11, takže není důvod sem nezavítat, je to opravdu zážitek.

Kde nakoupit dárky

Chcete-li někomu přivézt z Olomouce pozornost, máme pro vás tři tipy. Prvním je nedávno otevřená podniková prodejna tvarůžků. Najdete ji skoro přímo naproti orloje. V nose vás zašimrá příjemný puch a víte, že jste tady správně. Tvarůžky na stovky způsobů. Při nákupu zde je navíc velká pravděpodobnost, že na zpáteční cestě vlakem budete mít kupé sami pro sebe.

Druhým tipem je olomoucký obchůdek s kořením, u Sindibáda. Schovaný je za kostelem Svatého Mořice a najdete zde koření doslova z celého světa. Koření v pěkném balení je originální a praktický dárek.

Posledním tipem je nově otevřená prodejna z českou biokosmetikou Havlíkova přírodní apotéka. Hledejte ji na pravé straně ulice Ostružnická, kousek od orloje. Příjemná vůně bylinek přijde dvojnásob vhod po návštěvě tvarůžkárny. Recepty prvorepublikového českého lékárníka jsou stoprocentně přírodní. Kvalita něco stojí, ale pokud nehledíte na peníze, nakoupíte zde překrásné a zdraví prospěšné dárky.


, ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *