Ratanový nábytek do zahrady: přírodní nebo umělý ratan ?

Ratanový nábytek do zahrady: přírodní nebo umělý ratan ?

Ratanový nábytek a příslušenství jsou poslední dobou velmi v módě. Díky svému přírodnímu vzhledu ratan skvěle zapadne do každé zahrady. Ratanové sedací soupravy jsou díky nízké váze snadno přenosné a jsou ideálním doplňkem zahrad i teras. Potěší vás také snadná údržba.

Historie ratanového nábytku

Využití přírodního ratanu má dlouhou historii. Ratanový nábytek se používal už ve starém Egyptě, a do Evropy se dostal v 16. století. Velikou oblibu získal mezi Angličany, kteří jej importovali z britských kolonií na Dálném východě. Používal se především v zimních zahradách, a uplatnění našel i v salonech, např. pro odkládací stolky.

Díky svému spojení elegance a praktičnosti se nábytek z ratanu těší stále větší oblibě i v evropských zemích. Přírodní ratan má ovšem omezenou odolnost vůči povětrnostním vlivům, zejména dešti a mrazu. Proto začali výrobci k produkci ratanových pohovek, křesel a stolků používat syntetický ratan, který lze nechávat celoročně venku, aniž by po letech ztrácel na kvalitě.

Přírodní ratan

Ratanová křeslaPřírodní ratanový nábytek se vyrábí z lián palmy Calamus rattan, která roste v pralesích Malajsie, Singapuru a Filipín. Šlahouny ratanu mohou svou délkou přesahovat až 100 metrů a po celé délce si zachovávají stejný průměr. Jeho výhodami jsou skvělá ohebnost, nízká hmotnost a vysoká odolnost (pokud je chráněn před povětrnostními vlivy). Tyto vlastnosti předurčují ratan jako ideální materiál k výrobě pleteného nábytku.

Přírodní ratan se v nábytku kombinuje i s masivním dřevem. Konstrukce z masivu doplněná vysoce kvalitní ratanovou kůrou se používá u luxusních interiérových kousků nábytku.

Díky tomu, že ratanový nábytek se vyrábí většinou ručně, je každý kus maličko jiný a vy tak máte doma vlastně svůj originál. Pro někoho může být předností také přirozená vizuální nedokonalost přírodního materiálu.

Nábytek pro použití v interiéru se vyrábí z loupaného ratanu, který se moří do různých barevných odstínů. Pro venkovní použití musíte zvolit nábytek z neloupaného ratanu – jeho povrch je nalakován bezbarvým lakem. Takto vyrobený nábytek vám vydrží i na zahradě. Protože jde ale o dřevo, je nutné dodržovat určité zásady.

Údržba přírodního ratanu

Déšť ratanovému nábytku sice krátkodobě nevadí, ale není vhodné, aby stál dlouhodobě třeba v kalužích nebo na promáčeném trávníku. Pokud nábytek nepoužíváte, je lepší ho dát pod střechu, aby se cykly promočení a vysoušení na přímém slunci neopakovaly příliš často. Dlouhodobá expozice slunci a dešti přírodnímu ratanu nesvědčí.

Ideálním ošetřením přírodního ratanu je setření nečistot vlhkým hadříkem. Pokud se po čase stane, že se lak z nábytku začne loupat, dá se lehce obrousit a natřít bezbarvým lakem určeným na dřevo.

Zajímavost: Existuje asi 100 druhů ratanu.

Umělý ratan

Černý ratanový stůlHlavním argumentem pro umělý ratan je jeho odolnost. Jedná se o téměř nezničitelný materiál, který vydrží opravdu skoro vše. Nevadí mu pálící slunce, časté deště ani mráz. Syntetický ratan se vyrábí z polyetylenu a používá se téměř výhradně k výrobě zahradního nábytku. Výrobci se opravdu snaží a vzhled umělého ratanu se stále víc přibližuje tomu přírodnímu. Nábytek ze syntetického ratanu se na rozdíl od toho přírodního vyrábí v mnoha různých barvách.

Údržba umělého ratanu

Velkou výhodou nábytku z umělého ratanu je jeho bezúdržbovost. Vybavení z umělého ratanu na rozdíl od toho přírodního nevyžaduje pravidelné ošetření ani speciální péči. Po zimě stačí nábytek opláchnout zahradní hadicí, případně otřít hadříkem se saponátem, a je hotovo.

Příslušenství

Do ratanových křesílek je vhodné pořídit sedací podložky z rychleschnoucí pěny s vodě-odolným potahem. Většina běžných polštářků se dodává v neutrálních barvách jako je bílá, šedá, černá nebo hnědá, které vhodně doplňují barvu ratanu. Lze však narazit i na designové kousky s barevnými vzory.

Tipy pro výběr ratanového nábytku:

  • Přírodní i umělý ratan se vyrábějí ve velké škále tvarů, stylů a barev. Z hlediska estetické hodnoty a pohodlí je tak designové provedení důležitější než použitý materiál.
  • Umělý ratan s ochranou před UV zářením neztrácí barvu a nebledne ani na slunci, na rozdíl od levného nábytku.
  • Přírodní ratan nemusí znamenat šetrnost vůči životními prostředí (kácení, chemikálie při zpracování), a naopak kvalitní umělý ratan může být netoxický a 100% recyklovatelný.
  • Mezi umělým a přírodním ratanem není u nábytku srovnatelné kvality markantní cenový rozdíl.
  • Kvalitnější a k přírodě šetrnější produkty jsou vždy dražší, bez ohledu na původ použitého ratanu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *