Pěstujeme buxusy

Pěstujeme buxusy

Ať už mluvíme o krušpánku, zimostrázu či buxusu, máme na mysli stále jeden a ten samý jedinečný keř a to ​Buxus sempervirens. Jak už napovídá jeho druhový název, je stálezelený, takže ani v zimním období neztrácí na své kráse. Oblíbený je také proto, že ho lze celoročně stříhat. Používá se do živých plotů, ale také se z něj vytvářejí tvarované živé dekorace nejrůznějších geometrických či zvířecích tvarů.

Buxus je poměrně starý člen rostlinné říše, rostoucí na naší planetě ​zhruba 5 miliónů let​. Přirozeně se vyskytuje od Evropy až po střední Afriku. Má kompaktní růst, což znamená že výhony tvoří rovnoměrně a současně. Proto se koneckonců hodí tak skvěle k tvarování. Běžně dorůstá do ​výšky 1 – 3 m​, existují však i nižší kultivary. Jeho listy jsou lesklé, tmavozelené, vejčité, uprostřed prohnuté. Existují ale i jiné barevné varianty. Krušpánek​ kvete na jaře ​nenápadnými samčími i samičími květy. ​

POZOR: Všechny části rostliny jsou jedovaté, ​nejen pro lidi, ale i pro domácí zvířata!

ZAJÍMAVOST: ​Než se zimostráz stal ozdobou zahrad a parků, využívalo se jeho dřevo pro výrobu klarinetů. Patří k nejtvrdším dřevům v Evropě. Této vlastností se využívá dodnes.

Jak správně pěstovat zimostráz?

Buxusy v květináčíchSvětelné podmínky vhodné pro zimostráz

Pokud jde o světelné podmínky, zimostráz není vybíravý. Daří se mu jak na slunném stanovišti, tak i ve stínu. Hůře snáší jen celodenní přímé a intenzivní slunce, které může způsobit žloutnutí a opadání listů.

Půdní podmínky vhodné pro buxus

Půdu vyžaduje humózní, jílovitou a lehce zásaditou: ​6,5–7,5 ph​. Buxus není náročný na zálivku, ale ​nesnese dlouhé suché období​. Na to bychom měli pamatovat hlavně v létě a u keřů pěstovaných v nádobách! Zimostráz má středně vysoké nároky na živiny. Pravidelné hnojení je vhodné provádět ​na jaře vyváženým hnojivem ​s postupným uvolňováním.

Tip: ​Pěstujete-li zimostráz v písčité půdě, můžete její vlastnosti zlepšit zapracováním kompostu.

Zazimování

Buxus patří mezi naše původní dřeviny, a tak zazimování u něj není nutné, pouze u těch pěstovaných ​v květináčích​. Na podzim je stačí přenést do připravené místnosti. Během zimy keřům pravidelně ​kontrolujeme závlahu​. Venkovní zazimování krušpánků v nádobách je velmi jednoduché: vyhloubíme jámu do které uložíme květináč a zakryjeme ho zeminou.

Množení buxusů řízkováním

Množení řízky provádíme ​v červnu​, kdy většina letorostů krušpánku je už dostatečně zdřevnatělá. Je sice pravda, že nezdřevnatělé části keřů tvoří kořeny rychleji, ale je u nich mnoho-násobně větší nebezpečí houbové infekce.

BuxusyŘízkování buxusů – postup

 1. Řez vedeme nahoře i dole tak, aby řízek končil pupenem a nad ním byl maximálně 1 – 5mm výhonu, odstraníme spodní listy a horní listy
 2. Před zasazením řízků do zeminy můžeme podpořit kořenění pomocí stimulátorů.
 3. Po výsadbě všechny řízky opatrně zalijeme a zakryjeme průhlednou fólií.Nezapomínáme na pravidelné větrání, jinak hrozí vznik houbových chorob.

Stříhání buxusů do tvaru koule – jak na to?

Chcete-li si vystřihnout ze svého zimostrázu krásně kulatou kouli, ​postupujte následovně:

 1. Změřte si, jaký průměr by měla mít po ostříhání vaše buxusová koule
 2. Polovinu průměru (tj. poloměr) zakreslete na lepenku a vystřihněte z ní polokruh otomto průměru
 3. Šablonu přikládejte postupně ke keři a všechny větve, které ji přesahují, ostříhejte

Škůdci zimostrázů

Zavíječ zimostrázový

Housenky motýlka známého jako Zavíječ zimostrázový (​Cydalima perspectalis) ​poškozují výhradně buxusy. Jedná se o druh, který k nám byl před časem ​zavlečen z východní Asie ​a v posledních letech páchá obrovské škody. Housenky velké 0,5 až 1 cm se objevují ​ve vrcholcích rostlin​, na kterých si nejraději pochutnávají (listy i mladé výhonky). V loňském roce (2016) zlikvidovaly housenky zavíječe nemalou populaci zimostrázů, tak pozor na ně!

Prevence a likvidace:

​Od března byste neměli zanedbávat kontrolu výskytu tohoto hmyzu a v případě nálezu ihned provést postřik. Vhodný je například Lepinox​®​, obsahující přirozeného nepřítele housenek zavíječů.

Svilušky

Při napadení sviluškami se na listech buxusů objevují ​světlé skvrnky​, které se postupně zvětšují. Jsou-li listy více poškozené, mění barvu do šeda až rezava a zasychají. Na špičkách výhonů a kolem mladých listů se objevuje ​jemná pavučinka​.

Prevence a likvidace:

​Sviluškám vyhovuje suché a teplé prostředí. Proto byste hlavně v létě a v uzavřených prostorách měli ​hlídat dostatečnou vzdušnou vlhkost​ a v případě velkého sucha vzduch zvlhčovat (pomocí rozprašovačů). Pěstujete-li buxusy v uzavřených prostorách, můžete na svilušky nasadit jejího přirozeného nepřítele – ​roztoče Phytoseilus persimilis​. Pomáhají také prostředky na bázi síry nebo minerálních olejů.

Při ošetřování nezapomeňte na spodní strany listů!

Mera zimostrázová

Mladé listy jsou zažloutlé a kroutí se směrem vzhůru. Kromě toho jsou vidět plstnaté výměšky a lepkavá medovice. To způsobují nazelenalé larvy Mery zimostrázové (Psylla buxi), ​snadno zaměnitelné se mšicemi.

Prevence a likvidace:

​Postižené části rostlin odstraňte a okamžitě likvidujte. Přímý zásah většinou není nutný. Při extrémním napadení pomůže postřik minerálním olejem.

Mšice

Listy jsou zakroucené, mladé výhony a květy jsou pokryté lepkavou látkoumedovicí. Jedná se o nadbytečný cukr, který mšice z rostliny vysály a nejsou ho schopny využít. Na medovicových povlacích se ráda usidluje čerň​, což je houbová choroba, která snižuje dostatek světla a způsobuje opadávaní listů. V důsledku napadení mšicemi, které sají z rostliny vodu i živiny, listy krušpánků vadnou a usychají.

Prevence a likvidace:

​Mšice buxusy spravidla příliš nepoškozují. Preventivně byste měli zajišťovat útočiště pro slunéčka sedmitečná, přirozené nepřátele mšic. Buxusy lze v případě napadení mšicemi omýt silným proudem vody, nebo můžete využít postřiky.

Vlnovníci

Na listech zimostrázu objevují různobarevné a různotvaré vychlípeniny. Vlnovníci nabodávají pletiva a vysávají jednotlivé buňky. Rostlina se proti tomu brání, snaží se budovat nová pletiva a tak vznikají ony vychlípeniny, známé také jako hálky. V případě napadení buxusů vlnovníky není nutný zásah, protože nepoškozují rostlinu trvale.

Choroby specifické pro zimostráz

Odumírání výhonů zimostrázu

Na listech buxusu se zprvu objevují hnědá místa, na výhonech tmavé pruhy. Postupně dochází k předčasnému opadávaní výhonů a k postupnému odumírání výhonů. Při vysoké vzdušné vlhkosti se objevují na spodní straně listů povlaky​ ​hub​ Cylindrocladium buxicola nebo ​Volutella buxi​.

Prevence a likvidace: ​

Keř prostříhejte. Díky tomu získá více světla a vzduchu, čímž omezíte šíření hub. Při zálivce zimostráz nepřemáčejte, nekropte listy apod. Poškozené větve odstraňte a spolu s opadanými listy neprodleně likvidujete, aby se plíseň nemohla šířit dál!

Rez

Na listech krušpánku se objevují rezavé výstupky, které jsou ložiskem spórů rzi. Ty postupně tmavnou a uvolňují spóry. U zimostrázů napadených rzí dochází k odumírání a předčasnému opadávání.

Prevence a likvidace:​

Odstraňte napadené části rostlin a okamžitě je zlikvidujte! Udržujte suché mikroklima a omezte hnojení dusíkatým hnojivem, aby si rostliny zachovaly odolnost. Postřiky proti houbám je nutné provádět většinou jako prevenci.

2 komentáře

 1. Kamila

  Dobrý den, před 3 lety jsme přesadili asi 5 leté buxusy do jílovité půdy. Postupně všechny získaly rezavou, zlatavou barvu, která je výraznější (rezavější) hlavně v zimě. Neusychají, ale nárůsty mají malé. Poraďte co udělat, aby byly opět zelené?

 2. Pavel Bach

  Dobrý den,
  pokud já vím a mám zkušenost, tak to může být působeno půdou i nedostatkem živin. Zkuste přihnojit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *