Leden v zahradě

Leden v zahradě

Práce na zahradě v lednu mnoho není, ale jsou věci na které by se nemělo zapomínat. Které to jsou, se dozvíte v našem článku. Zatím co zima stále trvá, na mnohých zahradách už září jako šperky drobné květy vilínů či mahonií, a od ledna už krásně kvetou čemeřice. Toto klidné období roku mohou nedočkaví zahradníci mimo jiné využít pro plány jarních výsadeb i výsevů či pro plánování založení jezírka.

Sníh – chrání, ale také škodí

Keře pod sněhem

Při dopadu na keře či stromy vytváří sníh ochrannou vrstvu před mrazem a jeho škodlivými účinky. Jsou-li sněhové přeháňky vydatné a krajina vypadá jako z ladovských obrázků, může sníh páchat ale i škody. Aby nedošlo k přetížení větví a následnému zlomení, stačí dřeviny jemně zbavit sněhu např. pomocí smetáku.

Sníh nesundávejte nikdy z keřů a stromů úplně, jinak by mohly podlehnout prvnímu mrazu, který se dostaví dříve než znova nasněží. Velmi citlivý na přetížení sněhem je rododendron, pivoňka a bobkovišeň. Naopak smrky, jedle a další jehličnany, až na výjimky, snáší hutné sněhové peřiny velmi dobře.

Zatížení u citlivých keřů a jejich případnému poškození můžete také zabránit pomocí provázku. Keř stačí ovázat tak, aby se jednotlivé výhony mohly o sebe opírat a lépe tak odolávat zátěži. Stejné zásady, které zde platí pro keře jsou platné i pro růže. Ty jsme ještě v podzimním čase připravili na zimu. Nahrnuli jsme substrát na místo očkování růže a zároveň je zakryli chvojím. Větší množství sněhu může představovat zátěž zvláště pro popínavé druhy růží.

Odběr dřevitých řízků

V lednu je ta pravá chvíle vydat se na odběr dřevitých řízků z okrasných opadavých keřů, jako je zlatice (Forsythia intermedia), pustoryl (Philadelphus), či meruzalka (Ribes). Odběr jednoletých výhonů provádějte pouze za bezmrazého počasí.

Pomocí nůžek odstřihněte jednoletý výhon a ten rozdělte na části (řízky) o délce přibližně 20 cm (délka zahradnických nůžek). Při dělení si počínejte tak, aby na obou koncích každého řízku byl pupen či pár pupenů.

Jakmile budete mít řízky hotové, svažte je do svazků a následně zakryjte zeminouna chráněném místě zahrady. Nemrzne-li půda, můžete řízky rovnou vysadit přibližně tak, aby čtvrtina délky řízků vyčnívala na povrch.

Na jaře začnou dobře uchované řízky rašit a zakořeňovat. Během května jim pak nezapomeňte zakrátit mladé výhony, abyste podopořili větvení . Do podzimu budete mít z řízků sazenice velké 30 až 50 cm, které lze rovnou vysadit do zahrady.

Cibuloviny a plánování letničkových záhonů

Uchovávate-li si cibulky či hlízy okrasných rostlin pro další sezonu, je právě vhodná chvíle pro jejich kontrolu. Během ledna se můžete pustit do plánování letničkových záhonů. Vzhledem k tomu, že se snadno množí ze semene (i ve větším množství), jsou ideálními adeptkami pro experimentování s barvami.

Jaké barvy vysadit, aby záhon vhodně doplňoval okolní prostor zahrady? Tady vycházíme z vlastností barev. Chladné barvy od modrozelené přes modrofialovou až po růžovou opticky ustupují a vytváří prostor, proto jsou ideální pro utváření záhonů v menších zahradách.

Naopak teplé barvy od žlutozelené přes oranžovou, červenou, opticky prostor zmenšují, a tak jsou vhodnější do záhonů ve větších zahradách. Zajímavý může být i jednobarevný letničkový záhon.

Chcete-li kombinovat teplé a studené barvy letniček, doporučujeme se seznámit s barevným kruhem. Vhodné je kombinovat barvy, které leží v tomto kruhu vedle sebe, ale zajímavé jsou také kombinace kontrastní, vzniklé z dvou vzájemně se doplňujících, komplementárních barev. Např. oranžová – modrá, zelená – červená, fialová – žlutá.

Helleborus niger

Čemeřice černá kvete již v lednu

Balkon a terasa

Balkónovým rostlinám, které zimují venku, nezapomínejte provádět kontrolu vlhkosti. V případě, že je půda proschlá, zalijte je. Zálivku provádějte tak, aby nedošlo k uschnutí kořenových balů. Také nezapomeňte pravidelně zalévat stálezelené rostliny.

V období květu je nutné přihnojovat čemeřici. Rostlinám na zimních stanovištích i venku pravidelně odstraňujte suché listí, kontrolujte výskyt chorob, škůdců, a nezapomeňte větrat.

Trávník

Trávník v lednu by neměl být přetěžován, zvláště v mrazivém období by se po něm nemělo chodit, jinak se křehká promrzlá stébla zlomí. Takto zlomená stébla bývají v místech poškození na jaře ještě dlouho potom hnědá, nevzhledná. Při odhrabávání sněhu nevytvářejte velké hromady na trávníku. Těžké hroudy ho mohou totiž i zadusit. Dojde-li přesto k přetížení trávníku sněhem, budete muset na onom místě na jaře pozemek přerýt, uhrabat a založit nový trávník.

Zelenina

Za bezmrazých dnů můžete dle potřeby sklízet růžičkovou kapustu, pórek, polníček. Skladovanou zeleninu nezapomeňte kontrolovat. Všimnete-li si poškozené či napadené zeleniny, okamžitě ji zlikvidujte, jinak by mohlo dojít k poškození dalších plodů. V lednu se můžete pustit do plánování nové sezóny.

Nezapomeňte, že není dobré pěstovat jeden druh zeleniny na stejném místě opakovaně, jinak dochází k únavě půdy. Inspiraci pro plánování a vhodné kombinování plodin můžete najít v knížkách Mrkev miluje rajčata nebo Růže milují česnek autorky Lois Riotteové.

Bylinky

Během přezimování můžete pro každodenní spotřebu sklízet rozmarýn, vavřín či aloysii. Pažitku, kterou jste si na podzim namnožili dělením, si nyní můžete přirychlit na okenním parapetu v kuchyni. Pokud jde o zazimované bylinky, platí pro ně stejné kroky péče, jako v případě jiných zazimovaných rostlin.

Jak uspíšit sklizeň jahod

Chcete-li uspíšit svou první sklizeň jahod, můžete nyní zakrýt jahodníky netkanou textilií. Díky tomu sklidíte první jahody už o 10 dní dříve. Zvýšíte tím ale možné riziko houbové infekce při zvýšené vzdušné vlhkosti.

Ovocné stromy

Kdouloně mají mělké kořeny a tak mrazy skutečně trpí. Zmírnit jejich trápení můžete vrstvou mulče. Po opadu listů je na holých ovocných stromech jsou lépe vidět některé choroby či aktivita škůdců.

Mumifikované ovocné plody na jakémkoli druhu dřeviny neprodleně sundejte, jsou totiž potenciálním zdrojem infekce. Postřehnete-li rakovinu ovocných stromů či nekrózu větví, zasažené místo okamžitě vyřízněte až do zdravého dřeva a odřezané části následně spalte.

,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *