Jarní péče o trávník

Jarní péče o trávník

Je březen – čas péče o trávník. Jakmile začnou vykvétat keře Forsythia intermedia, lidově známé jako zlatý déšť, je čas nastartovat sekačku a oprášit pár dalších nástrojů. Váš trávník se vám za dobře načasovanou péči odmění bohatým růstem a krásnou zelenou barvou.

Jak správně sekat trávník v jarních měsících

Než začnete sekat trávník, odstraňte z něj všechny větve, větvičky a vše ostatní, co by vám mohlo při sekání překážet. V březnu stačí sekat trávník co 10 – 14 dní. Od dubna je potřeba opakovat sekání přibližně jednou týdně. Podpoříte tak tvorbu hustého drnu.

Sekání trávníku v březnu

Při sekání se zkracují stébla, což podporuje odnožování trávníku. Rostliny díky tomu hustě zarůstají a tvoří bohatý pažit. Optimální výška sečení v březnu je 4 – 5 cm, ve stínu 6 cm. Jakmile tráva znova vyroste do výšky 6 – 7 cm (ve stínu 8 cm), je třeba sekání opakovat.

Tip: Pro lepší odhad výšky trávníku postačí, když na několika místech změříte výšku stébel.

Vyšší řez, tedy 8 a více cm, snižuje odnožování trávy. Ta je pak choulostivější na sešlapávání a vydrží jen malou zátěž. Oproti tomu příliš nízký posek trávu stresuje, ta pak méně tvoří kořeny a v důsledku toho hůře příjímá vodu a živiny. Navíc krátký trávník je více choulostivý na sucho a snadněji se v něm usazují plevele, mechy a řasy.

Tip: Sekání okrajových částí trávníků bývá někdy náročnější. Pro usnadnění můžete použít trávníkové hrany z nejrůznějších materiálů. Během března je ideální doba pro jejich umístění.

Květinový trávník

Květinový trávníkPokud během března nebudete trávu sekat pravidelně, můžete provést pokos vyšší. Díky tomu vám postupně vznikne květinový trávník, okrášlený sedmikráskami, rozrazilem, jetelem nebo zběhovcem. Takový trávník potom nehnojte, jinak by se v něm opět prosadily trávy.

V obchodech lze zakoupit výsevové směsi divokých květů. Polní a luční květiny, obsažené v těchto směsích, mají rády slunečná a sušší místa, proto je před výběrem konkrétního mixu květin vhodné zohlednit i tento aspekt.

Při vlastním výsevu a v období po něm naopak udržujeme půdu vlhkou. A aby se divokému kvítí usnadnil start do života, před vlastním výsevem doporučujeme nejdříve provést vertikutaci.

Tip: Pro výsev zvolte bezvětrný den, semena budou rozmístěna rovnoměrněji a zbytečně nebudete vysévat sousedům.

Vertikutace

Během jara po první či druhé seči je vhodné provést také první vertikutaci – provzdušnění trávníku. V zimě zůstávají na travnaté ploše staré listy, plsť, stařina, které mnohdy způsobují zadušení trávy. Pro malé plochy vám postačí ruční vertikutátor. Máte-li zahradu větší, můžete si motorový vertikátor zapůjčit ve specializovaných půjčovnách. Pro udržení zdravého stavu trávníku se doporučuje provádět vertikutaci až 2x ročně.

Druhou vertikutaci lze provést kdykoli během období vegetace až do podzimních měsíců.

Jak vertikutace funguje?

Ostré nože vertikutátoru rotují, pronikají do drnu a při tom narušují poškrábáním nejsvrchnější část půdy. Při vertikutaci také dochází k odstranění stařešiny z drnu. A co je hlavní, do půdy se dostane vzduch.
Díky tomu bude trávník lépe dýchat, což podpoří tvorbu nových výhonů. Po vertikutaci může trávník vypadat oškubaně, ale obvykle se do dvou týdnů vzpamatuje. Zbytky po vertikutaci můžete vyhodit do popelnice nebo do hnojiště. Pro urychlení rozkladu je můžete zasypat např. vápnem a dusičnany.

Máte příliš utuženou půdu?

Ušlapaná, udusaná půda je vítanou plochou pro šíření mechů. Aby mohl váš trávník růst, jednoduše po něm po provedené vertikutaci rozsypejte písek. Provzdušnění můžete provést i jednoduše pomocí rycích vidlí.

První hnojení trávníku

Posečený trávníkHnojení trávníku je důležité nejen pro zabarvení, ale podporuje i odolnost vůči sešlapávání, zlepšuje přezimování, podporuje vývin kořenů a schopnost bránit se plevelům. A právě po první vertikutaci je nejvhodnější čas pro první hnojení. Během března teploty stoupají, trávy se probouzí k životu a bez dostatku živin by se jim mohl výrazně snížit růst. Navíc, čím více trávník sečete, tím více živin potřebuje. Nepravidelným hnojením v období růstu tráva trpí.

Pro hnojení trávníků je nejlépe volit hnojiva pro ně určená. Některá z nich jsou dokonce uzpůsobená tak, aby eliminovaly plevel. Po rozptýlení se hnojivo rozpustí po prvním dešti. Trvá-li delší dobu období sucha, musíte přírodě pomoci a trávník zalít. Trávník hnojíme jednou za dva roky.

Péče o trávník v dubnu

Pokud jste se během března nedostali k vertikutaci ani k hnojení, během dubna byste to už neměli odkládat. Nezapomínejte během dubna sekat pravidelně 1x týdně. Se zavlažování si nemusíte dělat starosti, v tomto období by měla mít tráva dostatek přirozené vláhy (déšť, rosa). A pokud nemáte dosud obryté kraje trávníků, stále se do toho můžete pustit.

Tip: V dubnu je ideální čas pro založení nového trávníku.

, ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *