Jak na jaře správně stříhat růže

Jak na jaře správně stříhat růže

Březen je ideálním měsícem pro stříhání růžových keřů. Jde o důležitou etapu v životě růže, protože po ostříhání růže zesílí a díky ořezu nasadí krásné a bohaté květy.

Na rozdíl od obecně rozšířené představy se růže správně stříhají na konci zimy. Aby totiž růže podobný zásah snesla, musí se nacházet v období vegetačního klidu. Při řezu na podzim jde spíše o stříhání mrtvých květů a nejslabších větviček. Případné mrazíky by měly na další vývoj vašich čerstvě ostříhaných růží negativní dopad, proto je nejlepším období pro ořez růží konec zimy, kdy ještě růže odpočívají, ale mrazíky jsou již za námi. V našem klimatickém pásmu je vhodná doba většinou v březnu.

Pro řez růží budete potřebovat:

 • Silné rukavice chránící před popícháním
 • Zahradnické nůžky
 • Zahradničké pákovky nebo pilku

Správný způsob řezu zvolíme v závislosti na typu růže:

Záhonové růže s dlouhým stonkem a keřovité růže

Tyto typy růží necháváme vyrůst do výšky 1 nebo 1,5 metru, takže je není nutné každý rok zkracovat. Řez volíme tak, abychom zachovali hlavní a mladé stonky. Stříháme boční menší větvičky a staré dřevo, čímž podpoříme mladé výhonky.

Začneme odspodu, celkovým provzdušněním keře. Odřežeme mrtvé nebo poškozené větve, nebo větve, které se kříží a třou o sebe. Odstraníme rovněž staré zdřevěnělé stonky, abychom ponechali ponechali pět až devět nejzdravějších hlavních stonků (v závislosti na velikosti růžového keře).

Následně se pustíme do stříháme bočních větviček, které ponesou květy. Platí pravidlo, že stříháme za cca třetím očkem boční větvičky, počítaje od hlavního stonku. Řez volte co nejblíže za třetím očkem, abyste zamezili tvorbě mrtvé dřevité hmoty. Veďte řez lehce šikmo, aby se v něm nedržela voda. Ta by mohla na očku zmrznout nebo způsobit nákazu. Vždy použijte ostré nůžky, aby byl řez čistý. Preferujte očka, která míří směrem ven, abyste získali na pohled pěkné a bohaté květy.

Tip: Nebojte se odvážnějšího prořezu, růže tím získá na síle.

Velkokvěté růže nebo čajohybridy

Jde o nejrozšířenější skupinu růží. Velkokvěté růže, rovněž nazývané čajohybridy, zkracujeme každý rok několik centimetrů nad zemí. Jedině tak docílíme bohatých květů v každé sezóně. I u těchto růží začneme ozdravným prořezem, kdy odstraníme staré, odumřelé nebo poškozené stonky, abychom rostlinu omladili. Ponecháme tři až pět silných a zdravých stonků.

Následuje řez na podporu květenství. Zbylé hlavní stonky ostříhejte za třetím až čtvrtým očkem nad zemí, ideálně za tím, které je otočeno směrem ven. Z rostliny moc nezbude, ale neděste se. Všechny nově vyrostlé stonky takto stříhejte od prvních roků růže a odmění se vám krásnými a bohatými květy.

Tip: Odstraňujte nejstarší stonky, podpoříte tak ty mladé.

Pnoucí růže

Pokud popínavé růže každoročně upravujeme, mohou být velmi krásné. Pokud je zanedbáváme, bude výsledná rostlina spíše na obtíž. Pnoucí růže remontantky (tj. které kvetou několikrát do roka), se stříhají zcela jinak, než klasické růže. Musíme jim ponechat takovou velikost, aby se měly stabilní podporu pro další rozpínání, a přitom vícekrát do roka krásně kvetly. A pozor, pnoucí růže se takto stříhají nejdříve po třetím roce, aby měly nosné stonky čas nabrat sílu.

Jako u ostatních růží začneme pročištěním. Odstraňte staré a mrtvé dřevo. Buďte odvážní a nebojte se všechny takové větve odstranit. Platí to i pro nepotřebné boční větvičky. Dáte tím sílu mladým výhonkům, které ponesou květy. Jeden či dva hlavní stonky ustřihněte u základny, cca 20 cm nad zemí, aby se růže omladila. Odstraňte větve, které vyrůstají mimo požadovaný tvar nebo míří mimo nosnou konstrukci.

Následně stříhejte malé boční větve vždy za cca třetím očkem (odpovídá vzdálenosti cca 20 cm). Výsledná podoba po ostříhaná by měla připomínat rybí kostru (kde hlavní šlahoun odpovídá páteři). Při stříhání si hlavní větev přitiskněte ke zdi, bude se vám pracovat snáze. Zbylé větve přichyťte ke zdi nebo nosné konstrukci, a dejte jim tak požadovaný tvar v horizontálním směru. Větve co nejvíce zahněte do oblouku, dosáhnete tak pěkného vzhledu při kvetení.

Tip: Jestliže jsou vaše popínavé růže neremontantní (tzn. kvete pouze jednou do roka), stejným způsobem je ostříhejte i po odkvetení. Pokud na ní chcete mít šípky, například jako potravu pro ptáky v zimě, tak samozřejmě nestříhejte.

Tip: V průběhu léta můžete růži pročišťovat odstraňováním proutků a mrtvých větviček, které nemají pro růst keře význam.

Anglické růže

Růže označované jako anglické se stříhají stejným způsobem jako růže keřovité, ale zkracují se o trochu více. Opět začneme odstraněním mrtvých či poškozených větví či takových, které se kříží nebo o sebe třou. Odstraníme rovněž několik starých hlavních stonků, abychom ponechali pět až devět nejsilnějších stonků.

Boční větve, které ponesou květy, ostříhejte těsně nad jejich třetím očkem. Stříhejte těsně nad očkem, aby nevzniklo mrtvé dřevo, a řez veďte mírně šikmo, nikoliv kolmo. Zabráníte tak zachytávání vody na řezu a jejímu případnému zmrznutí či vzniku hniloby.

Tip: Výsledná výška růží po řezu by měla být asi 50 až 60 cm, proto se nebojte být při stříhání radikálnější.

A nakonec naše tipy pro stříhání růží:

 • Při stříhání zohledňujte stav rostliny. Silná zdravá rostlina vyžaduje radikálnější ořez, slabá růže poněkud mírnější.
 • Po ostříhání růží je velmi důležité odřezky spálit, aby se zabránilo nákaze keře nemocemi nebo parazity, jež mohli přežít zimu nebo se objevit na jaře. Pokud máte sousedy citlivé na kouř nebo dbáte na zdravé ovzduší, zvolte raději vyvezení do sběrného dvora. Praktické je nastříhat větve na kratší kousky a napytlovat.
 • Při stříhání nespěchejte, pokud používáte žebřík, přesvědčte se, že je stabilně postaven. Při práci v malé výšce bývá člověk málo obezřetný a horší než pád do růží může být asi už jen pád do kaktusu.
 • Může se stát, že očka nejsou vidět. Pro zjednodušení můžete větve prostě zkrátit na 1/3 jejich délky.
, ,

2 komentáře

 1. Květa Eretová

  je 10.červen a uviděla jsem, jak jedna nájemnice zkracuje stonky růží v zahrádce před domem až na ca 30 cm, když nahoře byla již poupata ale i některé odkvetlé květy. Domnívám se, že stonky se mají ořezávat ještě v době vegetačního klidu, t.j. asi do dubna a pak již nechat růži kvést. Na moje upozornění mi ještě vynadala. Jak se zachovat ? Pokud mám pravdu, prosím o popis ořezávání růží, abych ho mohla vyvěsit na společnou nástěnku.
  Děkuji

  1. Petr

   Dobrý den, záleží na typu růží. Po prvním kvetení kdy už jsou květy škaredé (u mých růží koncem června) růže zastřihnu a koncem léta vykvetou znovu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *