Jak se rychle a snadno zbavit octomilek: 10 nejúčinnějších metod

Jak se rychle a snadno zbavit octomilek: 10 nejúčinnějších metod

Co jsou octomilky zač? Jsou zdraví nebezpečné?

Octomilky jsou drobné, maximálně 3mm veliké žlutohnědé mušky z čeledi octomilkovitých. Původně pocházejí z tropických oblastí. Nyní jsou rozšířeny prakticky do celého světa. Přesněji všude tam, kde nejsou nízké teploty a není sucho. V zimě a suchu totiž octomilky nepřežijí.

V našich domácnostech nejčastěji řádí druhy Drosophila Melanogaster (octomilka obecná), Drosophila Immigrans nebo Droposophila simulans.

Zajímavým faktem je, že tyto mušky jsou díky svému rychlému rozmnožování laboratorně chované pro vědecké účely, zejména pro genetické výzkumy. Někteří chovatelé je také používají jako krmivo pro ještěrky.

Pokud však nejsme vášnivým chovatelem nebo genetikem, představují mušky pouze otravného škůdce v naší domácnosti, kterého se chceme co nejrychleji zbavit. Octomilky jako takové sice nebezpečné nejsou, hrozí od nich však roznášení plísní na potraviny, které se pak rychleji kazí.

Odkud se octomilky berou?

Mušky se do interiéru dostanou dvěma způsoby. Buď přílétnou zvenku oknem, nebo si jejich vajíčka přineseme na ovoci z obchodu. Mušky mají skvělý čich. Vůně přezrálého ovoce nebo zbytku vína či octa pro ně představuje jednoznačnou pozvánku do vašeho příbytku. 

Přilákat je může také vůně zahnívajících rostlin v přelitém květináči nebo zápach zbytků jídla v kuchyňském dřezu nebo odpadkovém koši.

Jak se octomilky rozmnožují?

Pokud u vás mušky stihnou naklást vajíčka (každá muška 10 až 30 vajíček naráz), můžete se těšit na další generaci octomilek. Vajíčka mušky chytře kladou na nezralé nebo dozrávající ovoce.

V době, kdy se vylíhne larva, je již ovoce plně zralé nebo přezrálé a larva octomilky tak má zajištěnou potravu. Z larev se pak do pěti dní vykuklí muška, která žije až devět týdnů. 

V zimním období, kdy mušky hledají skrýše před chladným počasím, je často nalezneme také ve sklepě, kde se skladuje ovoce. Obrovské škody mohou octomilky napáchat také ve velkoskladech ovoce a zeleniny.

Čím se octomilky živí?

Složení jídelníčku octomilek je zřejmé z různých alternativních pojmenování těchto mušek: octová muška, vinná muška, ovocná muška, banánová muška… Mají rády přezrálé a hnijící ovoce, sladkou nebo kvasicí šťávu, zbytky vína a samozřejmě ocet. Vše co je sladké a kvasí.

Často mušky najdete ráno poletovat kolem sklenice se zbytkem vína  z předešlého večera, kolem mísy s ovocem, nebo kolem odpadkového koše, který obsahuje zbytky odkrojeného ovoce.

Jak se octomilek zbavit?

Jednotlivé kroky uvádíme v pořadí podle priorit, můžete je tedy použít jako komplexní bojovou strategii.

1. Použijte vysavač

Při prvním výskytu mušek většinou nejsme připraveni a nemáme doma nakoupeny potřebné přípravky pro boj s octomilkami. Je potřeba rychle jednat, jejich první nápor proto zaručeně zredukujte obyčejným vysavačem. 

Zapněte vysavač na pný výkon a opatrně přibližte hubici nad místo, kde probíhá hodokvas octomilek. Většinu mušek se jistě podaří nasát, při své velikosti nemají šanci tahu vysavače odolat, přestože jsou rychlé.

2. Odstraňte zbytky jídla

Bez otálení vyhoďte zbytky ovoce nebo vylejte zbytky vína, kolem kterého mušky poletují. Ihned vyneste odpadkový koš a opláchněte jej horkou vodou a saponátem. Z pytlíku na odpadky často proteče tekutina a ulepený koš ovocné mušky láká.

Opláchněte dřez, vyčistěte kuchyňský odpad od zbytků potravin a propláchtě jej čističem odpadu nebo alespoň horkou vodou. Otřete kuchyňskou linku saponátem, nesmí na ní zůstat zaschlé zbytky lepkavých šťáv. Často je potřeba otřít dvířka kuchyňského nábytku v okolí dřezu a koše.

3. Vytvořte průvan

Octomilky průvan nemají rády, navíc tím vyvětráte pachy, které je k vám přilákaly. Při otevírání okna zkontrolujte, nemáte-li na parapetu květináč s přelitou zeminou. Pokud ano, dejte jej vyschnout ven, octomilky do něj již mohly naklást vajíčka.

4. Použijte sprej proti hmyzu 

Funguje obyčejný sprej proti mouchám a komárům. Použití je vhodné spíše v obývacím pokoji, do kuchyně je lepší alternativou než insekticid rozprášení spreje s vysokým obsahem alkoholu. Můžete zkusit i klasickou čirou Alpu. Alkohol působí jako dezinfekce a mušky i jejich vajíčka zabije.

5. Nastražte podomácku zhotovenou past

Je čas pochytat zbylé mušky, kterým se podařilo uniknout, a nastražit past na ty, které by se ještě mohly vylíhnout. Jednoduchým řešením je do misky umístit návnadu v podobě přezrálého kousku ovoce. Misku následně pevně překryjte průhlednou potravinářskou folií a do ní udělejte vidličkou pár otvorů. Mušky otvory vlezou dovnitř, ale ven z přikryté misky se již nedostanou.

Nemáte-li doma folii, umístě návnadu do sklenice a následně do ní zasuňte papírový trychtýř. Vyrobíte jej jednoduše srolováním archu papíru. Mušky trychtýřem vlezou dovnitř, ale ven již cestu nenajdou.

Obdobnou past můžete vyrobit v tekuté podobě. Do láhve se širším hrdlem nalijte ocet s pár kapkami prostředku na mytí nádobí. Ten změní povrchové napětí kapaliny, mušky se nebudou moci odrazit od hladiny a utopí se.

Nejjednodušší forma pasti je také zbytek vína nechaného v láhvi. Hrdlo láhve díky svému tvaru funguje jako trychtýř, kterým octomilky nenajdou cestu ven.

6. Pořiďte lapač s návnadovým roztokem 

KOUPIT (Lapač octomilek, 98 Kč, pasti.cz)

Pokud nechcete ztrácet čas s výrobou domácích pastí, sáhněte po profesionálním hotovém řešení v podobě lapače octomilek s návnadovým roztokem. Jeho výhodou oproti podomácku vyrobeným pastem na octomilky je dluhá trvanlivost návnadového roztoku. Vydrží až jeden měsíc, aniž by se zkazil a zapáchal. Máte tak nastraženou past na dlouhou dobu a nemusíte ji každých pár dní vyrábět znovu.

 7. Pořiďte past bez insekticitu

KOUPIT (Past na octomilky Muskaset, 74 Kč, pasti.cz)

Alternativou jsou pasti bez obsahu insekticitů. Balení obsahuje malý trychtářek, který se nasadí do lahvičky a funguje obdobně jako podomácku zhotovená trychtýřová past popisovaná výše.

8. Nastražte lepové desky s feromony 

KOUPIT (Lepové šipky k odchytu octomilek, 36 Kč, pasti.cz)

Žluté lepové desky s jsou skvělou ochranou proti octomilkám, které se množí v květináči. Destičky zapíchněte do zeminy pokojové rostliny a mušky se na ně přilepí.

9. Nasaďte lampu proti hmyzu. 

KOUPIT (BROS lampa proti hmyzu, 299 Kč, pasti.cz)

Stejně jako ostatní hmyz mají ovocné mušky tendenci letět vstříc světlu. Proto také často sedají na okna. Můžete to využít ve svůj prospěch a pořídit lampu proti hmyzu, která místnost spolehlivě ochrání. Hmyz pronikne za ochrannou síťku, kde jej následně zabije elektrický výboj. Lampa najde využití při hubení octomilek zejména ve větších prostorách.

10. Pořiďte si masožravou rostlinu 

Masožravá rostlina proti octomilkám

Autor: Chooka456, licencováno pod CC BY-NC-ND 2.0

KOUPIT (e-shop masozravky.com)

Masožravky jsou přírozeným nepřítelem drobného hmyzu a lze je tedy s úspěchem použít i k likvidaci octomilek. Když je budete pozorovat “při práci”, možná se dostaví i pocit jistého zadostiučinění.

11.  Prevence

Poslední, ale velmi důležitý krok je prevence proti výskytu octomilek. Pokud nechete, aby se vám banánové mušky v domácnosti znovu rozmnožily, řiďte se těmito radami. Vždy si prohlédňete si kus po kuse ovoce přinesené z obchodu. Poškozené kusy odkrojte a spotřebujte. Ovoce před uskladněním vždy omyjte.

Udržujte v čistotě dřez a odpadovou nádobu. Nenechávejte v koši dlouho zbytky vyhozeného ovoce.

Jako prevenci proti octomilkám můžete použít esenciální oleje. Eucalytus, citronové tráva nebo máta mušky odpuzují. Můžete olejem také nasprejovat okolí koše nebo výlevky ve dřezu.

Aktualizace 2019: na blogu pasti.cz vyšel srovnávací test pastí na octomilky, doporučujeme jej přečíst.

, ,

1 komentář

  1. loox

    Vezměte štamprle, nalijte do něj 1cm octa (nebo třeba vína), pak dejte štamprle do blízkosti koše (nebo do místnosti kde lítají) a během pár hodin se v něm všechny Octomilky utopí!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *