Slimáci v zahradě a jejich hubení

Slimáci v zahradě a jejich hubení

Blíží se období, kdy se slimáci probudí po zimě a začnou plenit naše záhonky a zahrádky. Přinášíme vám proto pár informací o tom, jak slimáci žijí a několik rad jak se jich nejlépe zbavit.

Život a rozmnožování slimáků

Jedná se o měkkýše nejrůznějších zbarvení – černé, červené, hnědé, šedavé nebo i vícebarevné. Tělo slimáků tvoří podobně jako u jiných plžů svalnatá noha, která může být v závislosti na jejich druhu až 20cm dlouhá. Protože slimáci nemají ulitu, která by je chránila před vypařováním vody, jsou aktivní hlavně v noci, kdy vylézají z úkrytů a hodují na našich záhonech se zeleninou.

Slimáci mají v ústech radulu – svalnatý jazyk pokrytý chitinovými pásky, který jim pomáhá při příjmu a prvotním zpracování potravy. Chitinové pásky pomáhají potravu škrábat a řezat.

Slimáci jsou oboupohlavní. Pár slimáků se navzájem oplodní, a vajíčka potom klade každý z nich. Slimáci kladou vajíčka v druhé polovině srpna a v září. Jeden slimák může naklást přes 200 vajíček, takže se množí velmi rychle. Nakladená vajíčka se začínají líhnout při vyšších teplotách prostředí již po 38 dnech. Vajíčka, která byla nakladena později, přečkají zimu a mladí slimáci se z nich líhnou až na jaře.

Největší škody na našich zahradách, ale i na polích způsobuje hnědo-oranžový Plzák španělský. Jak už jeho jméno napovídá, pochází z Pyrenejského poloostrova, ale i u nás se mu očividně líbí a dobře prospívá. K nám byl zavlečen, a jako nepůvodní druh tu nemá dostatek přirozených nepřátel na to, aby jeho populaci udržovali v přijatelných mezích. Největší škody plzák španělský způsobuje zemědělcům, ale i pro zahrádkáře je to hlavně z jara obávaný nepřítel.

Jak slimáci škodí

Slimáci obvykle okusují okraje listů nebo do nich vyžírají díry. Někdy se stane, že slimák přes noc zlikviduje celou rostlinu – to pak mluvíme o holožíru. Největší a nejviditelnější škody způsobují slimáci na jaře, kdy jsou sazeničky rostlin malé a slabé a okousání slimákem je vážně poškodí nebo úplně zničí. Nejraději si pochutnávají na salátech, mladých výhoncích kopru, ale nepohrdnou ani okrasnými rostlinami. Čím větší slimáci jsou, tím větší škody způsobují. Slimák denně spořádá zelenou hmotu v množství ¼ své hmotnosti. I když slimák rostlinu nesežere celou, tak okousaná místa jsou živnou půdou pro bakterie a houby, které způsobují hnilobu rostlin. Proto je dobré okousané listy z rostlin odstraňovat.

Jak se slimáků na zahradě zbavit

Základ je prevence. Jak už jsme psali v úvodu článku, slimáci přes den vyhledávají stinná a vlhká místa, kde by se ukryli před sluncem. Proto jim takovéto úkryty na zahradě zbytečně neposkytujeme. Ze zahrady je vhodné odklidit různé kameny, stará prkna a jiné předměty, pod kterými by se slimáci mohli ukrývat. Zároveň je dobré udržovat trávník nakrátko sestřižený a pravidelně sekat trávu i v nevyužívaných částech zahrady. Vysoká tráva na části zahrady je pro slimáky ideálním útočištěm odkud můžou vyrážet na noční nájezdy na záhonky se zeleninou.

Udržujte zahradu pokud možno suchou. Zalévejte ráno, aby na večer byla vlhkost půdy co nejnižší. Alternativou je instalace závlahy na bázi kapání.

Ruční sběr slimáků

Samotná prevence ale nestačí. Slimáky je potřeba aktivně likvidovat. Někteří to řeší jejich ručním sběrem. Pokud chcete být při sbírání slimáků úspěšní, musíte na zahradu vyrazit v noci, časně z rána, nebo po dešti, kdy jsou slimáci aktivní. Likvidace slimáků sběrem je nekonečný, a při velkém počtu slimáků i nepříliš efektivní způsob, jak se jich zbavit.

Pasti na slimáky

Místo ručního sběru se dají používat i pasti na slimáky. Buď si past můžete vyrobit sami doma tak, že zakopete do země PET láhev, které uříznete hrdlo a na její dno nalijete několik cm piva. Pivo slimákům voní, vlezou za ním do láhve a tam se utopí. Můžete rovněž nakoupit profesionálně vyráběné pasti na slimáky, které fungují na stejném principu, jen místo piva používají speciální návnadový roztok, který slimáky láká mnohonásobně víc než pivo. Nemusíte se bát, že by slimák z pasti vylezl. Jakmile se dostane do tekutiny, jeho sliz se naředí a už ho neudrží na stěně nádoby, proto slimák není schopen vylézt ven a v kapalině se utopí.

Chemická likvidace slimáků

Účinnější je použití granulí na likvidaci slimáků. Aplikace granulí je snadná a pohodlná. Stačí granule rovnoměrně rozhodit na místa, kde se slimáci vyskytují. Granule slimáky přitahují a ti po jejich konzumaci umírají. Při výběru granulí si dávejte pozor, jaký typ kupujete. Starší typy granulí jsou jedovaté nejen pro slimáky, ale můžete otrávit třeba i psa nebo kočku. Navíc se chemie obsažená v granulích dostane po jejich rozložení i do půdy, ve které pěstujete zeleninu. Moderní a velmi oblíbené granule Ferramol mají složení navržené tak, že jsou toxické jen pro slimáky, plže a hlemýždě. Po čase se rozloží na železo a fosfor, což jsou látky, které se v přírodě běžně vyskytují a na záhonech poslouží jako hnojivo.

Likvidace slimáků přírodní cestou

V posledních letech je stále oblíbenější využívat k hubení škůdců přírodu. To znamená nasadit na škůdce jeho přirozeného nepřítele. Plzák španělský v našich podmínkách žádného přirozeného nepřítele nemá. Snad kromě kachny plemene indický běžec, která jako jedna z mála jí i oranžové plzáky španělské. Většina z nás ale na své zahrádce kachny nechce, protože by na ní napáchaly víc škody než slimáci.

Naštěstí jsou firmy, které přírodě pomohou a v laboratořích množí hlístice, které parazitují v tělech slimáků a během několika dnů je zahubí. Konkrétně na slimáky se používají parazitické hlístice rodu Phasmarhabditis hermafrodita prodávané pod obchodním názvem Nemaslug.  Jde o malá háďátka o velikosti 1mm (v jednom balení jich jsou miliony) která se aplikují na zahradu tak, že se hlístice rozmíchají ve vodě a vzniklým roztokem se zalije nejlépe celá zahrada.

Hlístice žijí v půdě a aktivně vyhledávají slimáky, které napadají, dýchacím ústrojím se jim dostanou do těla a slimáka postupně zahubí. Po jeho smrti hledají další hostitele. Ideální čas k aplikaci hlístic je začátek května, když jsou slimáci ještě malí a hlístice si s nimi lépe a rychleji poradí. Výhodou května jsou i časté srážky. Hlístice stejně jako slimáci potřebují pro svůj život vlhkou půdu. Ideální teplota pro aplikaci hlístic je 5 – 20 °C. Teplota půdy nesmí klesnout pod 5 °C – mráz by hlístice zabil. Čímž se dostáváme k nevýhodě hlístic – v našich podmínkách nepřežijí zimu a každé jaro se tak musí aplikovat znovu.

Lidé se často ptají, jestli mohou chodit po trávníku ošetřeném hlísticemi bosky. Z aplikace hlístic na zahradu nemusíte mít strach – nejsou nijak nebezpečné pro lidi ani pro domácí zvířata.

Napadají pouze slimáky, plzáky a hlemýždě.

Další metody likvidace slimáků

Můžete vyzkoušet i jiné způsoby hubení slimáků, kombinované s prevencí. Většinou sice nefungují stoprocentně, ale každý zabitý slimák se počítá.

 • chodníčky a ostatní pevné plochy mimo záhony poprašte solí, slimáky rozpouští
 • okolo záhonu vybudujte ochranné pásmo z hrubého písku nebo pomleté kávy
 • vysaďte bylinky odpuzující slimáky: zázvor, česnek, pažitka, máta, čekanka
 • vysaďte hořce chutnající zeleninu, u které je menší pravděpodobnost, že slimákům zachutná: kapusta, brokolice
 • vysaďte okrasné rostliny, které mohou odpuzovat slimáky: lobelie, fialky, pryskyřník, zvonek (Campanula), denivka (Hemerocallis)
 • připravte si roztok čpavku a vody v poměru 1:6, a rozprašovačem aplikujte přímo na slimáky (pozor ať nespálíte listy rostlin)

A jaká je vaše osvědčená metoda likvidace slimáků? Budeme rádi, když se podělíte o své zkušenosti v diskuzi pod článkem.

, ,

14 komentářů

 1. Liběna

  Já mám na sbírání slimáku 4 vnoučata. Nafasují kyblíky a lopatičky a soutěží kdo jich nasbírá nejvíc. Potom dostanou všichni odměnu a já slimáky posolím a vyleju do kompostu.

 2. Hurdes

  Já už sem to vzdal. Nic nepěstuju tak slimáky neřeším. Jednou týdně posekám celou zahrada a sekačka už si je přebere.

 3. marie zemanová

  Ráno a večer obcházím zahradu s velkými nůžkami na trávu ( s baterkou ) a slimáky přestřihnu ,nechávám na místě , další hmyz je zpucuje. Trávu sekáme týdně a na zemi se snažíme nenechávat nic ležet. Slimáky krajně nesnáším ,proto je likviduji ,ale zásadně je nesolím, natož ,abych to lila do kompostu ,jako pani Liběna, co píše výše.

 4. Jana Konvalinová

  Zkoušela jsem granule pro psy. Na tvrdých si pochutnají, ty v nich nabobtnají a konec. Na rozmáčené nejdou. Letos jim připravím přístřešky pro granule. Z plast. lahví udělám tunel,aby chránil granule před deštěm a uvidíme. Nebo různé kelímky ,dnem navrch, u země otvory aby ty mrchy měly snadný přístup a uvidíme…..

 5. Břetislav

  V sezóně slimáků chodím po ránu na zahádku max do 7hod.a delším nožem je půlím,nesbírám,nechám na místě

 6. Jarka M.

  Není pravda, že je nějaká rostlina odpuzuje. Sbírám je i ze všech druhů máty, žerou i bodláky, kopřivy a listy křenu. Asi zkusím pivní pasti.

 7. Dana

  Vnuk mi nasadil na násadu od smetáku hřebík, tak ráno a večer chodím po zahradě a propichuji a propichuji. Nechávám na místě, do rána jsou pryč. Je to ale marný boj, je to spíš pro můj pocit, že něco proti nim dělám. Sežrali mi i cibuli a česnek, o kytkách ani nemluvím. Strašná pakáž, hlavně, že se vozí zelenina přes celou Evropu a pak to takhle dopadne.

 8. Staňa

  V Hornbachu nám prodavač doporučil ekologický Ferramol, že ho sám používá na své zahradě a fakt jsme se jich zbavili!

 9. Erika

  Děkuji ti.Už jsem se dívala a objednala jsem si to.Snad se těch potvor zbavím.

 10. MRTH

  Myslím si, že je efektivní kontrolovat místa, vhodná pro kladení vajíček a vyhodit je na sluníčko dříve, než se mohou vylíhnout.. Je jasné, že lidé s plantážemi s tím mohou mít problém. Je to jak píšou v článku o suchém povrchu hlíny, aby se zabránilo rozmnožování. Teď jsou malí a aktivní, ale zlikvidovat hromádky vajíček z kompostu nebo vlhké zeniny by nebylo tak obtížné.

 11. Robert

  Zdravím všichni!
  Já je sbírám. Letos už snad na 2 tisíce…
  Protože je v okolních zahradách nikdo neřeší.
  Jsou ale úplně všude. V zahradách na veřejných plochách…
  Zdá se, že je to nejpočetnější obyvatel v okolí obydlí. Nepočítám li hmyz.
  Vůbec jim nevadí přesunout se i přes asfaltovou silnici.
  Sbírám je i z fasády…garáže a domu.
  A protože má na zahradě nějakou zeleninu a květiny, tak to bude nekonečný boj bez vítěze!!!
  Robert

 12. Ramon

  Zavařovačka, do 1/3 voda a pár ml kyseliny sírové, od oka. Hynou poměrně rychle, rozhodně se netrápí jako při posolení.
  Takhle jich chytím šest, někdy i pět.

 13. Frant

  Já chodím denně a přesekám jich tisíce–a jdu tam hned po druhé a jsou tam zase . Dělám to 2 x denně a stále je co dělat. HNUSNÝ ZVÍŘE. Sekám trávník každý týden. Jak stále prší tak se toho nedá zbavit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *